Okolie


Pltníctvo:

Splav rieky Dunajec na tradičných drevených pltiach, cez najväčší prírodný kaňon v strednej Európe je najvyhľadávanejšou turistickou atrakciou Pienin. Splav je dlhý 11 km a končí v obci Lesnica. Späť do Červeného Kláštora je možné ísť pešo alebo bicyklom po turistickom chodníku popri Dunajci alebo autobusom z Lesnice do Červeného Kláštora.

Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka

sú prvé, po vojne obnovené kúpele na Slovensku. Najväčším bohatstvom a základným kameňom ozdravnej starostlivosti je jedinečná prírodná liečivá minerálna voda Smerdžonka, ktorá je vďaka svojmu zloženiu, bohatému na minerálne látky a sírovodík, predurčená hlavne na ozdravovanie kožných chorôb, ale aj chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb, či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva.

Turistika a šport:
 • Pieninský národný park ponúka množstvo turistických chodníkov a cyklotrás. Nachádzajú sa tu požičovne bicyklov a športových potrieb.
 • Vodnú hladinu Dunajca využíva množstvo milovníkov vodných športov zo Slovenska aj zo zahraničia. Vyhľadávaný je splav rieky Dunajec na raftoch – 2 až 8 miestnych nafukovacích člnoch. Splavuje sa rovnaký úsek toku rieky ako je tomu pri splave na pltiach. Je tu možnosť požičať si člny a menej skúsení rafteri môžu využiť služby skúsených inštruktorov.
 • Z Červeného Kláštora 13 km vzdialená priehrada za Poľskou hranicou poskytuje oddych i realizáciu na množstvo vodných športov. Po jazere sa môžete povoziť na vyhliadkovej lodi, vodných bicykloch, alebo člnoch. Novou atrakciou po Czorstynskej vodnej nádrži sa stáva windsurfing.
 • Návštevníci môžu tiež využiť termálne kúpaliská ( Vyšné Ružbachy 35 km, Vrbov 40km, Poprad – Aquacity 60 km).
 • V regióne Pienin a blízkom okolí sa nachádzajú mnohé známe lyžiarske strediská: lyžiarsky areál Jezersko, SKI – Bachledova dolina, ale i v Poľsku (Palenica, Szczawnica, Kluszkowice, Polana Sosny, Niedzica).
 • Celé územie Pienin a Zamaguria poskytuje vynikajúce podmienky pre beh na lyžiach.
 • V Pieninách a okolí sa nachádza množstvo športovísk väčšinou ako súčasť ubytovacích komplexov a hotelov, je však možný aj individuálny vstup:
  tenis – Červený Kláštor (2x antuka), Spišská Stará Ves (3x antuka, 1x krytá hala),
  futbal, volejbal, nohejbal, paintball…
Kultúrno – historické pamiatky:

Asi najväčšou atrakciou je Národopisné múzeum s kartuziánsko-kamaldulským kláštorom zo 14. storočia v Červenom Kláštore. Pozoruhodnou historickou pamiatkou je i zrúcanina hradu Czorsztyn, ako aj zrekonštruovaný zámok v Niedzici, ktoré sa nachádzajú v Poľsku. V blízkom okolí sú aj ďalšie historické pamiatky ( Debno- drevený kostolík 15 km, Ľubovniansky hrad a skanzen 30 km, Levoča. Spišský hrad, Kežmarok, Spišská Sobota …).